KATALOG
menu
‎+48 435 130 729

Folia solarna

PYTANIA I ODPOWIEDZI

X
  • Co to jest folia solarna?
    Folia solarna ma wiele nazw: nakrycie letnie, termalne lub energooszczędne, nakrycie do basenu – wszystkie one odnoszą się do nakryć, które pływają na powierzchni basenu i wzmacniają energię promieni słonecznych w celu nagrzewania wody, a także zapobiegają jej wyparowywaniu.
  • Jak wygląda i jak działa folia solarna?
    Nakrycia solarne mogą być różnego koloru i mieć różną formę pęcherzyków. Można je podciąć i dostosować do dowolnej formy i rozmiaru basenu. Niektóre przezroczyste folie solarne dają dodatkową możliwość nagrzewania wody o 10 stopni. Zwyczajne nakrycia pęcherzykowe, nieprzezroczyste lub dwukolorowe, odbijają część słonecznej energii. Przejrzyste wersje folii wzmacniają efekt nagrzewania i wytwarzają więcej ciepła, podwyższając temperaturę wody.
    Nakrycie solarne składa się z tysięcy malutkich kieszeni powietrznych (podobnych do folii z pęcherzykami powietrza), które zachowują ciepło. Przezroczyste wersje pozwalają światłu słonecznemu przechodzić przez folię ochronną i nagrzewać wodę w basenie.
    Nakrycia solarne mogą mieć dowolne rozmiary i grubości. Należy szukać wyrobu, który jest zrobiony z polimeru odpornego na promieniowanie ultrafioletowe i nie będzie tracił właściwości przy działaniu promieni słonecznych.
  • Do czego jest potrzebna folia solarna?
    Folia solarna ma wiele zalet. Najpopularniejsze z nich to: zachowanie ciepła, minimalizacja wyparowywania wody oraz zmniejszenie ilości substancji chemicznych stosowanych w basenie.
    Zachowanie ciepła
    Folia solarna działa tak, aby podwyższać temperaturę basenu o 10 stopni, ponieważ malutkie kieszenie powietrzne utrzymują ciepło, które pochodzi od słońca, i przekazują je wodzie w basenie, jednocześnie działając jako izolacja zapobiegająca utracie ciepła z powierzchni wody. Pomimo tego, że basen ma dużą powierzchnię, bardzo mała część światła słonecznego trafia do wody i przekształca się w ciepło. Aż 75% ciepła basenu traci się przez wyparowanie, a nakrycie działa jak bariera pomiędzy wodą a powietrzem, zachowując temperaturę. Za pomocą folii solarnej można zmniejszyć do 70% wydatki na ogrzewanie basenu, ponieważ energia słoneczna przekształca się bezpośrednio w ciepło i może podgrzewać wodę o 5 stopni co 12 godzin (dopóki basen jest nakryty).
    Folia solarna do basenu jest również bardzo efektywna w przypadku krytych basenów, które też mogą tracić ciepło z powodu chłodnego powietrza w pomieszczeniu. Odbywa się to zwłaszcza w nocy, kiedy powietrze jest chłodniejsze niż woda w basenie, która bez działania folii solarnej traci znaczną część ciepła.
    Zapobieganie wyparowywaniu
    Nakrycie solarne basenu pomaga zachować ciepło i oszczędzać wodę, zapobiegając jej wyparowywaniu aż o 95%. Jest to bardzo ważnie dla właścicieli basenów, które znajdują się w miejscach, gdzie często występuje susza i dolewanie wody do basenu jest szczególnie kosztowne.
    Zmniejszenie zużycia środków chemicznych
    Zapobieganie wyparowywaniu wody spowodowanemu ciepłem słonecznym oznacza, że o wiele mniej czasu trzeba będzie poświęcać kontroli składu chemicznego wody basenu, ponieważ folia solarna może zmniejszyć zużycie chemii do basenu o 35-60%. Stałe oddziaływanie światła słonecznego na powierzchnię wody bez nakrycia doprowadza do tego, że substancje chemiczne w basenie zużywają się o wiele szybciej i wymagają częstszego dodawania.
    Zmniejszenie zużycia substancji chemicznych oznacza zmniejszenie wydatków na utrzymanie basenu. Jest to jedna z form oszczędności. Ten rodzaj nakrycia chroni również przed wpadaniem śmieci do basenu, co pomaga utrzymywać basen w czystości i ułatwia utrzymanie bilansu chemicznego wody.
  • Jak dowiedzieć się, jaki rozmiar folii jest potrzebny?
    Folie solarne do basenów produkowane są zazwyczaj w różnych rozmiarach. Zakładamy, że nabywcy sami przytną nakrycie do potrzebnego rozmiaru, by dostosować je do swojego basenu. Należy porównać rozmiary folii z maksymalną szerokością i długością basenu i umieścić folię solarną na powierzchni, dać fałdom nakrycia wyrównać się, a potem obciąć brzegi za pomocą ostrych nożyczek, by folia dokładnie odpowiadała formie basenu. Można również wyciąć otwory, żeby dostosować nakrycie do wszystkich elementów basenu (np. schodów, poręczy, przeciwprądów itd.).
  • Jak nakrywać i odkrywać basen za pomocą tego przykrycia?
    Jedna z niewielu wad folii solarnej polega na tym, że trzeba ją w całości i dosyć często zdejmować ręcznie przy każdym używaniu basenu. Można jednak zakupić dodatkowe urządzenie, które pozwala łatwo zwijać i rozwijać to nakrycie. Dla klientów dostępnych jest kilka rodzajów ręcznych urządzeń nawijających - mobilnych i stacjonarnych, a także automatycznych systemów zwijania nakrycia.
    Jeżeli nie jest Państwu potrzebne urządzenie nawijające, należy po prostu składać i rozkładać nakrycie przy każdym używaniu basenu. Trzeba upewnić się, że nie znajduje się ono pod bezpośrednim wpływem działania promieni słonecznych, gdy nie jest umieszczone na powierzchni wody. Słońce może silnie nagrzewać folię, co doprowadzi do jej deformacji i szybkiego zniszczenia.
  • Jaki jest okres eksploatacji folii solarnej?
    Jeżeli korzystamy z nakrycia solarnego we właściwy sposób i nie poddajemy działaniu wysokich lub niskich temperatur, w większości przypadków możemy korzystać z takiej folii przez 3-5 lat. Jest to doskonały wskaźnik, biorąc pod uwagę to, o ile jest tańszy koszt folii solarnej od innych rodzajów nakryć.
  • Jakie są zalety i wady takiego nakrycia?
    Jak już zaznaczaliśmy, folia solarna ma wiele zalet. Jest to najtańszy i bardzo efektywny system słonecznego ogrzewania basenu, który może przedłużyć sezon kąpielowy i zaoszczędzić Państwa pieniądze. Należy jednak pamiętać, że stwarza ona niebezpieczeństwo dla małych dzieci, ponieważ jeśli znajdą się one koło basenu, mogą zaplątać się w takim nakryciu.
    Bardzo ważne jest również to, by nie zapominać o całkowitym zdejmowniu nakrycia podczas pływania, ponieważ jeżeli ktokolwiek będzie pływał pod nim, może tam utknąć i stracić dostęp powietrza.
  • Jaka jest szerokość folii solarnej?
    Folia solarna jest dostarczana w rolkach o szerokości 3, 4, 5 i 6 m. Szerokość folii solarnej jest dobierana indywidualnie do każdego basenu, biorąc pod uwagę jego rozmiary (maksymalną długość i szerokość miski).
    Podczas wyboru potrzebnej szerokości folii należy uwzględnić też fakt, że po rozłożeniu jej na powierzchni wody musi ona pokrywać całą powierzchnię wody w basenie. Odległość od krawędzi folii do brzegu basenu nie powinna przekraczać 2 cm wzdłuż całego obwodu basenu.
  • Jaka jest maksymalna długość folii solarnej?
    Folia solarna jest dostarcza w rolkach, których maksymalna długość wynosi 25 m. Przy zamówieniu nakrycia folię odcina się wzdłuż długości wielokrotnej 0,5m, odpowiednio do liniowych rozmiarów basenu.
  • Dlaczego na folii solarnej są szwy?
    Wszystkie folie solarne posiadają szwy wzdłuż całej długości płótna. W zależności od szerokości nakrycia, liczba szwów jest różna. Na przykład na folii solarnej o szerokości 3-4 m wzdłuż długości płótna jest jeden szew, na nakryciu 5-6 m - są dwa szwy. Są to fabryczne szwy, które są integralną częścią wyrobu. Szwy te działają również jako żebra usztywniające przy nawijaniu płótna na urządzenie zwijające, co ułatwia proces nawijania.
  • Jaka jest grubość folii?
    Grubość folii solarnej wynosi 400 mikronów. Jest to optymalna grubość dla nakrycia solarnego. Ze względu na warunki klimatyczne i temperatury Polski, folia solarna o grubości 400 mikronów służy od 3 do 5 lat, pod warunkiem odpowiedniego zadbania o wodę w basenie.
  • Do czego służą pęcherzyki na folii?
    Po pierwsze- utrzymują folię na powierzchni wody. Po drugie– ogrzewają wodę. Przy bezpośrednim działaniu promieni słonecznych na folię solarną powietrze w pęcherzykach rozszerza się, a sam pęcherzyk staje się wypukły i ma formę soczewki. Taka forma daje możliwość lepszego i równomiernego przekazywanie ciepła słonecznego powierzchni wody w basenie.
  • Jaka jest gwarancja na folię solarną?
    Gwarancja na folię solarną wynosi jeden sezon. Gwarancja nie obowiązuje przy niewłaściwym używaniu folii solarnej oraz nierespektowaniu przepisów eksploatacji.
  • Czy można w zimie zostawiać folię solarną na wodzie?
    Folię solarną można wykorzystywać zimą wyłącznie na powierzchni basenów wewnętrznych.
  • Jak samodzielnie obcinać folię?
    W rozdziale znajduje się przewodnik, w którym krok po kroku opisane jest montowanie folii i urządzenia zwijającego. Folię solarną podcina się tylko na powierzchni wody. Najpierw należy ją umieścić na wodzie w basenie powierzchnią z pęcherzykami skierowaną w dół i poczekać parę godzin, aby folia wyrównała się. Następnie za pomocą ostrych nożyczek należy podciąć ją tak, by kształtem odpowiadała formie basenu.
  • Ile kosztuje montaż takiego nakrycia?
    Koszt montażu letniej folii zależy od miejsca, w którym znajduje się basen, właściwości jego formy i odległości do najbliższego centrum serwisowego.
  • Przy jakich typach basenów można używać takiego nakrycia?
    Nakrycia solarnego można używać przy absolutnie wszystkich typach basenów (betonowych, foliowych, z włókna szklanego, z polipropylenu, stelażowych, nadmuchiwanych)- jeżeli chce się zachować ich czystość, zmniejszyć straty ciepła oraz wydatki na ich obsługę.
  • Gdzie należy przechowywać nakrycie solarne, gdy nie jest ono używane?
    Jeżeli nie planuje się używania folii solarnej przez dłuższy czas, to przed przechowywaniem należy ją dobrze wysuszyć w celu zapobiegnięcia rozwojowi pleśni i grzybów. Następnie trzeba ją zwinąć w rolkę i położyć w pomieszczeniu technicznym, gdzie temperatura powietrza będzie przekraczała +5°C. Jeżeli folia jest przechowywana w temperaturze niższej od zalecanej, traci swoje właściwości i może deformować się.
  • Jakie są terminy dostawy i montażu folii solarnej?
    Folia solarna jest w dostępna w naszym magazynie w Poznaniu, a jej dostawa do innych regionów odbywa się w ciągu jednego - dwóch dni.
ZADAJ PYTANIE
Technologia

Każdy basen, zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, potrzebuje stałej pielęgnacji i konserwacji. Wraz z upływem czasu koszty utrzymania basenu rosną proporcjonalnie do wzrostu cen substancji chemicznych czy usług komunalnych i wtedy pojawia się pytanie, jak zmniejszyć wydatki. Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na zmniejszenie kosztów i oszczędzenie czasu poświęconego na utrzymanie basenu jest kupienie folii solarnej (przykrycia letniego).

Folia solarna to powłoka barwy niebieskiej lub błękitnej, z tysiącami malutkich, hermetycznych, wypełnionych powietrzem pęcherzyków o średnicy 12 mm. Komory powietrzne służą jako soczewki do skupiania i przenikania promieni słonecznych do wody, a jednocześnie pozwalają utrzymać folię na powierzchni. Przykrycie letnie wykonane jest z ekstrudowanego, wytrzymałego tworzywa sztucznego o grubości 400 mikronów, do składu którego dodano stabilizatory UV, pozwalające folii przez długi czas znajdować się pod wpływem bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych.

Pokrywa idealnie nadaje się do stosowania w sezonie kąpielowym i spełnia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze, podczas słonecznych godzin w ciągu dnia, przykrycie pobiera ciepło z energii słonecznej i przekazuje je wodzie w basenie, rozgrzewając cząsteczki wody. Po drugie, podczas godzin nocnych, służy ono jako bariera i zapobiega wyparowywaniu i ostyganiu wody. Głównym czynnikiem odpowiadającym za trwałość przykrycia jest grubość materiału użytego do jego produkcji. Należy również zwrócić uwagę na średnicę komór powietrznych, która nie może być mniejsza niż 12 mm, a ich krawędzie powinny być zaokrąglone.

Oszczędność

Głównym powodem strat ciepła w basenie jest wyparowywanie wody. Na przykład basen średniej wielkości może tracić do 1 cm wody każdego dnia, a intensywność wyparowywania bezpośrednio zależy od:

  • Powierzchni basenu: z wąskiej filiżanki wyparowywanie wody odbywać się będzie wolniej niż z szerokiego talerza. W przypadku basenów działa ta sama zasada: im większa powierzchnia basenu, tym szybciej wyparowuje woda.
  • Temperatury wody i temperatury powietrza - największa intensywność wyparowywania występuje, gdy istnieje znaczna różnica między temperaturą wody a temperaturą powietrza. W upalny, letni dzień temperatury wody i powietrza nie różnią się znacznie. Natomiast w nocy woda w basenie może nadal pozostawać ciepła, ale temperatura powietrza znacznie się zmniejsza, przez co powstaje duża różnica temperatur między powietrzem i wodą, a zatem wzrasta też intensywność wyparowywania wody w basenie.
  • Wilgotności - bardzo istotnym czynnikiem wyparowywania wody z przydomowych basenów jest wiatr. Nawet lekki wiatr o prędkości 5 m/s może ponad dwukrotnie zwiększyć szybkość wyparowywania wody.


Zalety

Poniżej przedstawiamy zalety folii solarnej, które pomogą zmniejszyć koszty eksploatacji basenu:

  • Folia solarna zmniejsza wyparowywanie wody nawet do 95 %, co zapewni oszczędność wody od 50 000 do 75 000 litrów rocznie, w zależności od wielkości basenu.
  • Prawie wszystkie straty ciepła występują na powierzchni basenu. Folia solarna zapobiega wyparowywaniu i utrzymuje temperaturę wody w basenie, co pozwala zmniejszyć wydatki na energię elektryczną i ogrzewanie do 50%.

  • By odpowiednio dbać o basen, należy stosować chemię. Dzięki mniejszemu wyparowywaniu mieszanie się wody odbywa się rzadziej, co zmniejsza zużycie środków chemicznych do 50 %.
  • Folia podwyższa temperaturę wody w basenie o 5 - 10 stopni i utrzymuje ją znacznie dłużej niż to ma miejsce w nieprzykrytym basenie, co pozwala przedłużyć sezon kąpielowy.
  • Pokrycie stanowi barierę zapobiegającą przedostawaniu się liści i śmieci do basenu. Poprawia to jakość wody i zmniejsza obciążenie systemu oczyszczania.
  • W pomieszczeniach pokrywa zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów chemii, kondensatu i pleśni.

Pielęgnacja

Nie ma potrzeby ręcznego zwijania i odwijania folii. Aby użytkowanie i przechowywanie folii solarnej było proste, stworzono urządzenie nawijające, tzw. "roletę". Prosty system przyłączenia folii solarnej do urządzenia nawijającego za pomocą paska mocującego (elastycznej linki mocującej) zapewnia jej niezawodne złożenie.

Dzięki korbce rozwijanie i zwijanie folii zajmie nam nie dłużej niż 5 minut. Przykrycie pasuje do każdego rodzaju oraz kształtu basenu, należy je jedynie bezpośrednio na miejscu przyciąć do odpowiedniego rozmiaru za pomocą nożyczek.

Żywotność folii solarnej można przedłużyć przestrzegając prostych zasad:

  • Jeśli folia nie jest używana, powinna być chroniona przed wysokimi temperaturami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
  • Należy utrzymywać bilans chemiczny wody w basenie.
  • Podczas chlorowania basenu należy zdjąć folię i nie korzystać z niej w ciągu najbliższych 10 – 12 godzin.
  • Podczas konserwacji basenu przykrycie należy z niego zdjąć i wysuszyć, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów na jego powierzchni.
  • Nie należy zostawiać folii solarnej na powierzchni basenu podczas zimy.
Bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że folia solarna przeznaczona jest przede wszystkim do podgrzewania wody z wykorzystaniem energii słonecznej i nie gwarantuje bezpieczeństwa dzieciom i zwierzętom domowym w razie przypadkowego upadku na jej powierzchnię przykrywającą basen. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż podczas takiego upadku dziecko może zaplątać się w folię solarną, co może spowodować niepożądane skutki. Aby zapobiec wypadkom i zapewnić bezpieczeństwo dziecku i zwierzętom domowym, wraz z letnim przykryciem zainstaluj szybkie w montażu ogrodzenie zabezpieczające SHIELD.

Napisz do nas
  • Wprowadż prawidłowo imię
  • Wprowadż prawidłowo telefon
  • Wprowadż prawidłowo e-mail
Dziękuję!

W najbliższej przyszłości skontaktujemy się Tobą i odpowiemy na Twoje pytanie

Do góry