Letnie przykrycie na basenie
Każdy basen, kryty czy odkryty, potrzebuje stałej pielęgnacji i odpowiedniego utrzymywania. Doświadczenia ostatnich lat wykazały, że koszt utrzymania basenu rośnie wraz z cenami energii elektrycznej, gazu, środków chemicznych. Wtedy pojawia się pytanie, jak zmniejszyć wydatki. Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na zmniejszenie kosztów i oszczędzenie czasu poświęconego na utrzymanie basenu jest kupienie folii solarnej.
Właściwości techniczne
Folia solarna to powłoka barwy niebieskiej lub zielonej, składająca się z malutkich pęcherzyków powietrza o średnicy 12 mm. Folia dobrze utrzymuje się na wodzie, a przez komory powietrzne łatwo przenikają promienie słoneczne. Osnową przykrycia letniego jest polimer ekstrudowany o grubości 400 mikronów. Dzięki stabilizatorom promieniowania nadfioletowego, wchodzącym w skład materiału, folia długi czas może znajdować się pod wpływem działania promieni słonecznych.
Powłoka doskonale nadaje się do stosowania w sezonie kąpielowym. Wyrób spełnia dwie podstawowe funkcje. W pierwszej kolejności zatrzymuje ciepło pobierane z energii słonecznej w ciągu całego dnia i przekazuje je wodzie. W ten sposób temperatura wody w basenie podnosi się. Ponadto przykrycie basenu pełni funkcję bariery w godzinach nocnych, zapobiegając wyparowywaniu i ostyganiu wody. Najważniejsze parametry świadczące o tym, że letnie przykrycie jest trwałe i wysokiej jakości, to grubość materiału, średnica komór powietrznych (nie mniej niż 12 mm) oraz okrągły kształt komór.
Głównym powodem strat ciepła w basenie jest wyparowywanie wody. Dla przykładu: basen średniej wielkości może tracić do 1 cm wody każdego dnia, a intensywność wyparowywania wody bezpośrednio zależy od:
- Temperatury powietrza i wody – im większa różnica między nimi, tym szybciej postępuje wyparowywanie (różnica temperatur pomiędzy powietrzem a wodą w nocy jest większa niż w ciągu dnia, dlatego szybkość wyparowywania wody w nocy wzrasta).
- Powierzchni basenu – im jest ona większa, tym szybciej wyparowuje woda.
- Wilgotności powietrza – im jest ona mniejsza, tym większa jest intensywność parowania wody.
- Prędkości wiatru – nawet przy lekkim wietrze o prędkości 5 m/s szybkość wyparowywania wody w basenie może zwiększyć się ponad dwukrotnie. Ten czynnik także należy wziąć pod uwagę.
Oszczędność
Folia solarna posiada wiele zalet, które pozwalają obniżyć koszty związane z eksploatacją basenu:
- Znacznie zmniejsza wyparowywanie wody (do 95 %), co pozwala zaoszczędzić do 75 tys. litrów rocznie, w zależności od wielkości basenu.
- Zapobiega wyparowywaniu wody i utrzymuje jej temperaturę w basenie. To znacznie zmniejsza koszty energii elektrycznej i ogrzewania (do 50%).
- By odpowiednio dbać o basen, należy stosować środki chemiczne. Po zmniejszeniu parowania mieszanie się wody odbywa się rzadziej, co ogranicza zużycie środków chemicznych do 50 %.
- Dzięki folii solarnej temperatura wody wzrasta o 5-10 stopni i utrzymuje się dłużej niż w odkrytym basenie. To sprzyja przedłużeniu sezonu kąpielowego.
- Folia solarna zapobiega przedostawaniu się do basenu różnych zanieczyszczeń (liści, śmieci, owadów). W ten sposób poprawia jakość wody i zmniejsza obciążenie systemu filtracji.
- W zamkniętej strefie wypoczynkowej wokół basenu nie wyczuwa się zapachu pleśni, chemii i kondensatu.
Bezpieczeństwo
Należy pamiętać, że folia solarna przeznaczona jest przede wszystkim do podgrzewania wody z wykorzystaniem energii słonecznej i nie gwarantuje bezpieczeństwa dzieciom i zwierzętom domowym w razie przypadkowego upadku na jej powierzchnię przykrywającą basen. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż podczas takiego upadku dziecko może zaplątać się w folię solarną, co może spowodować niepożądane skutki. Aby zapobiec wypadkom i zapewnić bezpieczeństwo dziecku przebywającemu w pobliżu basenu, wraz z folią solarną zaleca się instalację szybkiego w montażu ogrodzenia zabezpieczającego SHIELD.
Obsługa i pielęgnacja
Prostota i wygoda w używaniu folii solarnej polega na tym, że nie ma potrzeby każdorazowego jej zwijania i odwijania. W tym celu stosuje się specjalne urządzenie nawijające, tzw. "roletkę". Za pomocą elastycznego paska mocującego folię podłącza się do urządzenia nawijającego, które niezawodnie ją zwinie.
Dzięki specjalnemu uchwytowi proces zwijania i odwijania zajmie nie więcej niż 5 minut. Uniwersalność letniego przykrycia polega również na tym, że nadaje się ono do każdego typu basenu. Aby je dopasować do konkretnego kształtu basenu, wystarczy przyciąć je za pomocą nożyc.
Aby przedłużyć żywotność folii solarnej, należy postępować zgodnie z prostymi wskazówkami:
- Gdy folia nie jest wykorzystywana, należy ją chronić przed działaniem wysokiej temperatury i promieni słonecznych.
- Należy utrzymywać bilans chemiczny w wodzie.
- W przypadku chlorowania basenu folię należy usunąć i nie korzystać z niej w ciągu 12 godzin.
- Gdy basen został zakonserwowany, wyrób lepiej wyjąć i osuszyć – nie rozwiną się na nim niepożądane pleśnie i grzyby.
-
14.02.2016Folia solarna do basenu
Utrzymanie i obsługa basenu nie są sprawą tanią. Uzupełnianie wody, zużycie energii na jej ogrzewanie i filtrowanie, funkcjonowanie systemów wentylacji powietrza i osuszania pomieszczeń wewnętrznych basenu...
-
10.08.2016Ogrodzenie basenowe dla bezpieczeństwa dzieci
Wita Państwa bezpieczny świat firmy SHIELD! Od momentu pojawienia się firmy na rynku jej działalność niezmiennie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom posiadającym baseny...
-
16.05.2017Ogrodzenia ochronne do basenów
Pomimo radosnych i miłych chwil, których dziecku dostarcza domowy basen, pozostaje on także ukrytym zagrożeniem dla niego. Pozostawione zaledwie na kilka minut bez opieki dorosłych, dziecko może wpaść do czaszy basenu. Utonięcie jest jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci w wieku do pięciu lat, wyprzedzając nawet wypadki drogowe i choroby...
-
13.06.2017Najlepiej sprzedawane przykrycia basenowe
Dziś głównym elementem basenu jest przykrycie zabezpieczające. Niezawodność, trwałość, ekonomiczność i prostota w eksploatacji – są to wymagania stawiane współczesnemu przykryciu...
-
01.09.2017Bezpieczny basen przez cały rok
W dzisiejszych czasach własny basen wciąż pozostaje wyznacznikiem statusu i przynależności właściciela do klasy społecznej "powyżej średniej". Niemniej jednak z każdym rokiem w Polsce ich liczba szybko wzrasta...